רישוי עסקים

חוק רישוי עסקים אמנם עתיר בפרוצדורות ותקנות שונות אך באמצעות חוק זה דואגות הרשויות לשמירה על בטיחות ובריאות הציבור. בעל עסק אשר ברשותו רישיון עסק מבטיח לעצמו שקט נפשי בביקורות הרשויות ויתרון יחסי על מתחריו.
קבלת החלטה לפתיחת עסק והגשת בקשת רישוי עסקים אינם עניין של מה בכך ויש להן משמעויות כלכליות לא פשוטות, חובה לבצע בירורים ובדיקות טרם השכרת / קניית הנכס.

על מנת לפתוח עסק חדש החוק מחייב שתשיג רישיון עסק. קבלת הרישיון מותנית באישורים שונים מגופים עירוניים וממשלתיים הבוחנים היבטים שונים של העסק שלך וקובעים אם הוא פועל בהתאם לכל התקנים והנהלים הבטיחותיים והחוקיים.

לא ניתן להפעיל בישראל בית עסק ללא רישיון עסק. אי קבלת רישיון או ביטול רישיון קיים תוביל לפתיחה בהליכים משפטיים נגדך. במקרה הטוב תוכל לקבל הארכה לקבלת כל האישורים המתאימים; במקרה הרע – בית המשפט עלול לפסוק שיש לסגור את בית העסק שלך ולהטיל עליך קנסות משמעותיים.

על מנת להשיג רישיון עסק יהיה עליך להתמודד עם גופים עירוניים וממשלתיים שונים שיניחו את העסק שלך מתחת לזכוכית מגדלת. כל אחד מהגופים ממונה על תחום אחר, וכדי לקבל את הרישיון יהיה עליך לקבל אור ירוק מכל אחד מהגופים. האישורים עוסקים במגוון של נושאים החל משיקולי בטיחות וחריגות בנייה וכלה באישורים וטרינאריים ותברואתיים.

בעת הכנת רישוי עסקים, יש לבדוק מול הגורמים המוסמכים ברשות ומול התקנות השונות כי מיקום הנכס וסוג פעילות העסק המבוקש מתאימים לדרישות הרשויות, כגון: שירותי הכבאות, המשרד לאיכות הסביבה, משרד הבריאות, מח' ההנדסה, משרד התמ"ת.

בעיריות השונות מונהגים נהלים שונים במקצת זה מזה ויש להכיר את המדיניות של העיר בה ממוקם העסק כדי לא לפספס אף סעיף בהשגת הרישיון לעסק.

כמו כן, עסקים שונים מצריכים אישורים שונים. מפעלים המתעסקים עם חומרי מסוכנים יהיו נתונים לביקורת שאינה רלוונטית למסעדות או מוסכי רכב. חוק רישוי העסקים מבדיל בין עשרה סוגים שונים של עסקים, ויהיה עליך להכיר לעומק את התחום בו אתה עוסק על מנת להשיג רישיון תקף.

תהליך השגת רישיון עסק במסגרת רישוי עסקים הוא מסע בירוקראטי מפרך שיגזול ממך הרבה זמן וכאב ראש, והגופים הרשמיים הממונים על מתן האישורים עמוסים מאוד - העסק שלך לא תמיד יהיה בראש מעייניהם. במקרים מסוימים עשויים לבקש ממך לעשות שינויים מרחיקי לכת במתחם העבודה שלך על מנת לעמוד בתקנים המקובלים בעלות גבוהה.

בש"י הנדסת בטיחות מספקת סיוע במתן רישיון עסק מתחילת התהליך ועד סופו הכולל הכנה והגשה של רישיון עסק, עבודה מול הרשויות ומוסדות ממשלתיים, רישיון יצרן ועוד.